Як прихід європейського паливного гіганта «Orlen» вплине на ринок України?

Як прихід європейського паливного гіганта «Orlen» вплине на ринок України?


15.09.2021   //   2 Переглядів

Нещодавно МЗС офіційно повідомив про відвідування України делегацією польської компанії PKN «Orlen» з метою розширення діяльності. Зокрема, польська компанія веде перемовини про можливість придбання в Україні активів з нафтопереробки, нафтохімії, а також найбільшої мережі автозаправних станцій ПАТ «Укрнафта» (понад 550 АЗС по всій території України).

За словами Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, це дозволить зміцнити енергетичну безпеку нашої держави та диверсифікувати її енергетичний ринок.

«Ліга антитрасту» звернулася до Антимонопольного комітету із запитом, чи на цей час не надходили заяви від PKN «Orlen» на придбання мережі АЗС ПАТ «Укрнафта». Поки що – ні, але ми надалі будемо відслідковувати ситуацію.

PKN «Orlen» – одна з найбільших компаній Центральної Європи, яка володіє трьома НПЗ в Польщі, трьома НПЗ в Чехії та нафтопереробним заводом «Мажейкю Нафта» у Литві. Крім того, «Orlen» є лідером на ринку роздрібної реалізації палива в Центральній Європі – володіє мережею більш, ніж 2670 АЗК в Польщі, Німеччині, Чехії та Литві. Польській державі належить близько 27% акцій компанії.

«Orlen» має представництво в Україні через яке здійснює оптову реалізацію нафтопродуктів високої якості (Євро-5), а також продуктів нафтохімії. Споживачами продукції є найбільші мережі АЗС в Україні – КЛО, WOG, ОККО, Shell, Socar, Amic.

Якщо польський концерн дійсно збільшить свою присутність на українських ринках нафтопродуктів – це може змінити структуру цих ринків. Адже стратегічні плани у «Orlen» грандіозні. До 2030 року поляки бачать ключовою сферою зростання активів інвестиції у відновлювальні джерела енергії та в нафтохімічні потужності, а також модернізацію НПЗ, збільшення кількості АЗК до 3500 і понад 1000 пристроїв для електромобілів.

Звичайно, Україна – досить привабливий ринок. Не даремно експерти називають український ринок нафтопродуктів «преміальним» для наших сусідів через найвищу маржинальність в регіоні. А враховуючи технічний стан наших НПЗ та якість пального на АЗС, вихід вертикально-інтегрованого крупного європейського гравця може скласти серйозну конкуренцію існуючим компаніям.

Чи не злякають українські реалії польський концерн? Нещодавно введене державне регулювання цін на пальне, величезні «тіньові» обсяги та непередбачуваність українських державних інституцій може стати серйозною перепоною у бажанні придбати активи в Україні.

Додати сюди ще інтереси та вплив Коломойського в «Укрнафті» – і цей актив вже стає не таким інвестиційно привабливим, не дивлячись на запевнення влади у сприянні прозорому веденні бізнесу.

Ми і надалі спостерігаємо збільшення присутності «рідних» олігархів на ключових українських ринках, а крупних нових гравців на цих ринках, в тому числі ринках нафтопродуктів, поки так і не з’явилось.

Сам же ринок нафтопродуктів після бурі, спричиненої накладенням санкцій на Медведчука та його компанії та введенням держрегулювання цін, тільки но відновився та завмер в очікуванні нових бенефіціарів.

Олена Поканєвич, Володимир Ахундов, експерти «Ліги антитрасту»
Start typing and press Enter to search